Sağlığa pek çok faydası olan B12 vitaminin ana kaynağı hayvansal besinlerdir. Çok sayıda hayvansal besin B12 vitamini açısından oldukça zengindir. Artık bir takım bitkisel besinlere de dışarıdan B12 vitamini takviyesi yapılmaktadır. Bir bitkisel ürünün “içindekiler” kısmına bakarak içerisinde B12 vitamini var mı diye kontrol edebilirsiniz.
Bu sayfada B12 vitamini açısından en zengin besinlerin listesini sunuyoruz. Bu gıdalar bol miktarda B12 içermesine rağmen bazıları hem yüksek kalorisi hem de kolesterol oranı yüzünden bazı insanların tüketimi için uygun olmayabilir. Eğer yüksek kolesterol sorunu yaşıyorsanız bu ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir.

Deniz Ürünleri: İçerisinde en fazla B12 vitamini bulunan besinlerden biri de balık yumurtasıdır. Balık yumurtasının yalnızca 50 gramı gündelik B12 ihtiyacınızın aşağı yukarı beş katını tek başına karşılar. İçinde bol miktarda esansiyel yağ asitleri ve protein bulunan somon,sardalya, ton balığı ve uskumru gibi balıklar çok iyi bir B12 vitamini kaynağıdır. Ahtapotun sadece 15 gramı bir günlük B12 ihtiyacını tek başına karşılıyor. Uskumru ve somon balıklarının yüz gramı bir günlük ihtiyacınızın yaklaşık üç katını karşılamaya yeter. Aynı miktarda ton balığı ise günlük ihtiyacın iki katını karşılarken, somon balığı bir buçuk katını karşılar. Midye ve istiridye gibi deniz ürünlerinde de B12 vitamini vardır.

Et: Etler içinde B12 oranı en fazla olanlar çoktan aza doğru sırasıyla kuzu ciğeri, sığır ciğeri, dana ciğeri, hindi ciğeri, ördek ciğeri ve kaz ciğeridir. Ayrıca dana kıyma yada sığı eti B12 vitamini, demir, çinko ve protein açısından çok zengindir. Örneğin kuzu etinin yüz gramı bir günlük B12 vitamini ihtiyacınızın yarısından çoğunu karşılamaya yeter.

Yumurta ve Peynir: Peynir türleri içerisinde B12 vitamini, kalsiyum ve protein bulunur. Peynirin çeşidine göre B12 vitamini oranı farklılık gösterir. Mesela beyaz peynirin yüz gramında bir günlük B12 vitamini ihtiyacınızın aşağı yukarı üçte biri karşılanır. Yumurtanın sarısı da gündelik ihtiyacınızın yüzde altısını karşılamaya yeter.


İçinde B12 Vitamini Olan Diğer Gıdaların İsimleri Listesi

Takviye edilmiş kahvaltılık gevrekler
Yağsız yoğurt
Yağsız süt
Tam yağlı süt
Tam yağlı yoğurt
Tavuk
Takviye edilmiş tofu
Karides
Geyik eti
Deniz yosunu
Maya
Takviye edilmiş soya sütü
Sakatat

Her yaşın günlük B12 vitamini ihtiyacı farklıdır. Aşağıdaki tabloda verilen mcg birimi bir gramın milyonda birine karşılık geliyor.

Axact

Admin Ælis

TeknoWin.blogspot.com Bir çok konuda fikir sahibi olduğu kategorilere yönelip kullanıcıya en iyi ve en özgün bilgiyi sunmayı amaç edinmiştir.TeknoWin Olarak Güncel Haber , Teknoloji , İnternet , Program İndirme , Blogger Konuları , Blogger Temaları Magazin Haberleri , İlginç Bilgiler ,Pratik Bilgiler ve Çözümler , Program Hataları ve Çözümleri Film İndir ve Dizi İndir Oyun İndir , Film Dizi Hakkında Öneriler , Videolar Komik Gifler Fotograflar Tüm Bu Kategorileri Baz Alan Genel Güncel Paylaşım ve Portal Sitesidir...

Yorum Yap:

0 Hiç Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin:

Yorum yazabilmek için:
Yorumlama biçimi seçeneklerinden profil üyeliğiniz yoksa; Adı/URL profilini seçip kendi belirlediğiniz isimle URL kısmını boş bırakarak yorum yazabilir ya da Anonim profili seçeneği ile isimsiz olarak yorum yapabilirsiniz.