Genellikle kemiklerden oluşan dinozor fosilleri arasına ilk kez bir beyin fosili de eklendi.

Fosil dediğimiz zaman aklımıza direkt olarak kemikler gelir zira dokuların fosilleşmesi son derece nadir bir olaydır. Fakat nadir olması, bu durumun imkansız olduğu anlamına gelmiyor.

Daha önceden paleontologlar fosillerde deri, kas, hatta kan damarları bile bulmuşlardı. Ancak ilk kez bir dinozorun fosilleşmiş beyni bulundu.

Aslında söz konusu fosil yeni bulunmuş değil. Ama araştırmacılar, fosilin bir dinozor beynine ait olduğunun yeni farkına varmışlar. İngiltere, Sussex'te bulunan fosil üzerinde incelemeler yapan bilim adamları, 133 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen Iguanodon türü dinozora ait beyin dokuları bulmayı başarmışlar.

Tabi bulunan beyin fosilinde tüm biyolojik materyaller minerallere dönüşmüş durumda. Fakat beynin yapısı ve bölümlerinin oluşturduğu şekil tam olarak korunmuş. Beyin üzerinde araştırmalar yapan bilim insanları, söz konusu beynin timsah beynine oldukça benzediğini söylemekteler.

Axact

Admin Ælis

TeknoWin.blogspot.com Bir çok konuda fikir sahibi olduğu kategorilere yönelip kullanıcıya en iyi ve en özgün bilgiyi sunmayı amaç edinmiştir.TeknoWin Olarak Güncel Haber , Teknoloji , İnternet , Program İndirme , Blogger Konuları , Blogger Temaları Magazin Haberleri , İlginç Bilgiler ,Pratik Bilgiler ve Çözümler , Program Hataları ve Çözümleri Film İndir ve Dizi İndir Oyun İndir , Film Dizi Hakkında Öneriler , Videolar Komik Gifler Fotograflar Tüm Bu Kategorileri Baz Alan Genel Güncel Paylaşım ve Portal Sitesidir...

Yorum Yap:

0 Hiç Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin:

Yorum yazabilmek için:
Yorumlama biçimi seçeneklerinden profil üyeliğiniz yoksa; Adı/URL profilini seçip kendi belirlediğiniz isimle URL kısmını boş bırakarak yorum yazabilir ya da Anonim profili seçeneği ile isimsiz olarak yorum yapabilirsiniz.