Google'ın yapay zeka projesi Google Brain ekibinden araştırmacılar, robotların kendi aralarında gizli iletişime geçtiği ilginç bir deney gerçekleştirmişler.

Google Brain ekibinden araştırmacılar, geliştirmekte oldukları yapay zekâ robotlarına kendi aralarında ve insan müdahalesi olmaksızın şifreli iletişim kurmayı öğrettiler. Testlerde kullanılan Alice, Bob ve Eve adlı üç farklı robot, ortak ağlarında kendi yarattıkları kripto yönetimiyle iletişim sağladılar.
Her bir yapay zekâ robotuna farklı bir görev verilen deneyde Alice, Bob’a sadece kendisinin okuyabileceği kripto bir ileti gönderiyor ve Eve isimli hanım kızımız da, bu mesajı çözmeye ve anlamaya çalışıyor. Başlarda Alice fitnesi ve Bob, aralarındaki bu konuşmayı gizli tutmakta zorlanırken, 15,000’den fazla denemeden sonra Alice bu sefer kendisi bir kripto dili oluşturuyor ve Bob’da bu yeni kripto dilini nasıl çözebileceğini öğreniyor. Eve ise 16 bit uzunluktaki bu mesajın ancak yarısını çözebiliyor ve iletinin geri kalan yarısı rastgele tamamlamaya çalışıyor.

Tabi Alice’in nasıl bir kripto dili yarattığı konusunda araştırmacıların bir bilgisi olmadığından, bu sadece ilginç bir deneyim olarak kalacak. Yani "ulan bu bilgisayarla telefon benim arkamdan mı konuşuyor acaba” gibi paranoyalara girmelik bir durum henüz söz konusu değil. :)
Axact

Admin Ælis

TeknoWin.blogspot.com Bir çok konuda fikir sahibi olduğu kategorilere yönelip kullanıcıya en iyi ve en özgün bilgiyi sunmayı amaç edinmiştir.TeknoWin Olarak Güncel Haber , Teknoloji , İnternet , Program İndirme , Blogger Konuları , Blogger Temaları Magazin Haberleri , İlginç Bilgiler ,Pratik Bilgiler ve Çözümler , Program Hataları ve Çözümleri Film İndir ve Dizi İndir Oyun İndir , Film Dizi Hakkında Öneriler , Videolar Komik Gifler Fotograflar Tüm Bu Kategorileri Baz Alan Genel Güncel Paylaşım ve Portal Sitesidir...

Yorum Yap:

0 Hiç Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin:

Yorum yazabilmek için:
Yorumlama biçimi seçeneklerinden profil üyeliğiniz yoksa; Adı/URL profilini seçip kendi belirlediğiniz isimle URL kısmını boş bırakarak yorum yazabilir ya da Anonim profili seçeneği ile isimsiz olarak yorum yapabilirsiniz.