Seo nedir? Neden Önemlidir? Seo Hakkında Herşey
Seo nedir? Neden Önemlidir? Seo Hakkında Herşey

Seo nedir?Neden Önemlidir?
Seo Nedir?
Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltımı olan seo webmasterlar için en önemli konulardan biridir.Tükçe karşılığı arama motoru optimizasyonudur.Yani websitelerinin arama motorlarına(google,yahoo,bing gibi) uyumlu hale getirilme işlemleridir.

Seo Neden Önemlidir?
"Peki seo neden önemlidir?" diyorsanız seo önemlidir çünkü sitenizin arama motorlarına uyumlu olması daha sitenizin kolay index almasını,aramalarda daha yüksek sıralarda çıkmanızı sağlar.Böylece sitenize giren kullanıcı sayısı artar.Eğer reklam yayınlıyorsanız hitiniz arttığı için gelirinizde artar.

Seo Nasıl Yapılır?
Sitenize Seo yapmadan önce:  Seo Analizi Bu adresten sitenizin seo puanını kontrol edin.
Websitenizi Arama Motorlarına Uyumla Hale Getirmek İçin Aşağıdaki Adımları İzleyebilirsiniz.

    Site başlığı ve Meta Taglar
    Robots.txt oluşturma
    Sitemap Oluşturma
    Backlink
    Diğer ip uçları

1-) Site Başlığı ve Meta Taglar
İlk olarak sitenize bir başlık vermeniz gerekmektedir.Bu Başlı tagları arasında
Site Başlığınız şeklinde yazmalısınız
Örnek bir uygulama

Responsive Temalar
İkinci adım olarak meta tagları oluşturmalısınız.Site açıklaması,site anahtar kelimeleri gibi bilgileri burada paylaşacaksınız.Başlıkta olduğu gibi meta taglarıda arasında yazmalısınız.
 Site Açıklaması: 
Spam yapmadan sade ve kısa bir açıklama yazın.

Site Anahtar Kelimeler:
Kelimelerin arasına virgül (,) koyarak yazın ve sitenizden alakasız kelimeler yazmayın.


Bu kod arama motorlarının sitenizi indexlemesini sağlıyor.


Türkçe Karakterlerde sıkıntı çekmemek içni bu koduda eklemelisiniz.

Baştan Sona örnek kullanım


Responsive Temalar 

2-)Robots.txt Dosyası Oluşturma
Robots.txt dosyası arama motorlarından gelen botlara yol göstermenizi sağlayan bir dosyadır.Sitenizin kök dizinine robots.txt dosyası oluşturmanız sizin için çok faydalı olacaktır.

User-Agent:*
Disallow:

Bu kodu robots.txt dosyanına yapıştırıp kaydedin.Bu kod botlara sitenizdeki bütün dizinlerin indexleneceğini belirtir.

3-)Sitemap Dosyası Oluşturma
Sitemap dosyası sitenizdeki bütün gönderilerin belirtildiği dosyadır.Google Webmaster Araçlarında sitenizi ekleyip bu sitemap dosyasını googlea gönderirseniz sitenizdeki içerikler daha kolay indexlenecektir.
Bu dosya el ile oluşturulabilir fakat uzun ve zahmetli bir iş olacaktır.Bu yüzden www.xml-sitemaps.com bu linkten kolaylıkla oluşturabilirsiniz.
Sitemap.xml dosyasını oluşturup bilgisayarınıza kaydedin ve sitenizin kök dizinine atın.Sonra Google Webmaster Araçlarından siteharitası kısmına bu dosyayı ekleyin.

4-)Backlink
Backlink büyük tartışmalara neden olan bir konu fakat önemi herkes tarafından kabul edilmektedir.Backlinkin yanlış yapılması sizin için kötü sonuçlar doğurabilir.Bu yüzden dikkatli olmalısınız.Backlink için en iyi ve güvenli yol sosyal medyadır.Facebook,twitter,google + gibi sosyal ortamlarda site linklerinizi paylaşmanız sitenize değer katacaktır.
Ayrıca sitenizle alakalı Pr ( Pagerank) değeri yüksek bir siteden link almanız sizin için oldukça faydalı olacaktır.

5-)Diğer İp Uçları
Googleda bir yerlere gelmek istiyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken konu özgün olmaktır.Kopyala-yapıştır içerik hiçbir zaman googleda yükselmez.Resim ve yazılarınızda özgün olmak size çok şey kazandırır.İçeriği kendiniz oluşturamıyorasnız bile kopyala yapıştır içeriğinizdeki bazı değişiklikler bile size olumlu sonuçlar verir.

Sitenizin açılma hızıda diğer etkenler kadar önemlidir.developers.google.com/speed/pagespeed/insights
Bu siteden sitenizin hızını kontrol edebilirsiniz.Sitenizi daha iyi hale getirmek için ordaki adımları takip etmelisiniz..

Sitenizde kullandığınız resimlere özgün alt etiketi eklemeniz google görsel aramalarda çıkmanızı sağlar.Böylece görsellerdende hit kazanabilirsiniz.

Son Olarak
Bu adımları uyguladıysanız seo puanınızı tekrar ölçünüz.
Seo Analizi , Aradaki farkı kendi gözlerinizle görebilirsiniz.Ayrıca o sayfadaki diğer ipuçlarını takip ederek dahada iyi bir optimizasyon gerçekleştirebilirsiniz.
Axact

Admin Ælis

TeknooWin.blogspot.com Bir çok konuda fikir sahibi olduğu kategorilere yönelip kullanıcıya en iyi ve en özgün bilgiyi sunmayı amaç edinmiştir.TeknoWin Olarak Güncel Haber , Teknoloji , İnternet , Program İndirme , Blogger Konuları , Blogger Temaları Magazin Haberleri , İlginç Bilgiler ,Pratik Bilgiler ve Çözümler , Program Hataları ve Çözümleri Film İndir ve Dizi İndir Oyun İndir , Film Dizi Hakkında Öneriler , Videolar Komik Gifler Fotograflar Tüm Bu Kategorileri Baz Alan Genel Güncel Paylaşım ve Portal Sitesidir...

Yorum Yap:

0 Hiç Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin:

Yorum yazabilmek için:
Yorumlama biçimi seçeneklerinden profil üyeliğiniz yoksa; Adı/URL profilini seçip kendi belirlediğiniz isimle URL kısmını boş bırakarak yorum yazabilir ya da Anonim profili seçeneği ile isimsiz olarak yorum yapabilirsiniz.