Windows 10 Sistem Geri Yükleme Nerede Nasıl Yapılır Resimli Anlatım Windows 10 Format Sorunlaru Çözümü Windows 10 Format Atma
Windows 10 Sistem Geri Yükleme Nerede Nasıl Yapılır Resimli Anlatım Windows 10 Format Sorunlaru Çözümü Windows 10 Format Atma
Bilgisayara virüs mü bulaştı veya hatalar mı baş gösterdi? Sistem geri yükleme yaparak format atma zahmetinden kurtulabilirsiniz. Sistem Geri Yükleme özelliği Windows’un en büyük nimetidir ve birçok defa benim günümü kurtarmıştır.

Windows 10 yüklü bilgisayarda sistem geri yükleme yapmak için öncelikle masaüstündeki Bu Bilgisayar (Bilgisayarım) simgesine sağ tıklayın ve açılan menüden Özellikler’e tıklayın.


 Açılan pencerenin sol tarafındaki Sistem koruması‘na tıklayın.
 Aşağıdaki Sistem Özellikleri penceresi açılacak. Windows 7 ve Windows 8 de sistem geri yüklemeleri sizden onay almadan otomatik olarak oluşturulurdu. Fakat Windows 10 da sistem geri yükleme yapmak için öncelikle bu özelliği yapılandırmanız, ardından sistem geri yükleme noktası oluşturmanız gerekiyor. Böylece daha sonraki bir zamanda sorun yaşadığınızda sistem geri yükleme yapabilirsiniz.

 Bu nedenle öncelikle 1 numara ile gösterdiğim yerden sistem geri yükleme noktalarının kaydedileceği sürücüyü seçin. Ben kendi bilgisayarım için E sürücüsünü seçtim. Ardından Yapılandır butonuna tıklayın.

Aşağıdaki pencere açılacak.


 Burada öncelikle geri yükleme noktaları için ayrılacak maksimum disk alanını seçin. Ben 60 GB olarak seçtim. Böylece otomatik olarak alınan geri yükleme noktalarının boyutu 60 GB’ı geçtiği zaman en eski yedekler otomatik olarak silinecek. Ardından 2 numarayla gösterdiğim Sistem korumasını aç seçeneğini işaretleyin ve Tamam‘a tıklayın.

Böylece bir önceki pencereye döneceksiniz. Bu pencerede 3 numara ile gösterdiğim Oluştur butonuna tıklayın ve açılan pencereden yeni oluşturacağınız geri yükleme noktası için keyfinize göre tanımlayıcı bir açıklama yazın. Ardından hemen altındaki Oluştur‘a tıklayın.


 Bir süre bekledikten sonra aşağıdaki pencere açılacak.

 Böylece artık geri yükleme noktası oluşturmuş oldunuz. Bundan sonra bilgisayarda ciddi bir hata, sorun veya virüs baş gösterdiğinde, hemen yukarıdaki Sistem Koruması penceresini açıp 5 numaralı ok ile gösterdiğim en üstteki Sistem Geri Yükleme yazan butona tıklayarak bilgisayarı az önce oluşturduğunuz sistem geri yükleme noktasına geri yükleyebilirsiniz.

Sistem geri yüklemenin nasıl yapılacağını aşağıda resimlerle gösteriyorum. Sadece ok işaretleriyle gösterdiğim butonlara tıklamanız yeterlidir. Açıklama eklemeye bile gerek yok. Zaten çok basit.


 


Axact

Admin Ælis

TeknooWin.blogspot.com Bir çok konuda fikir sahibi olduğu kategorilere yönelip kullanıcıya en iyi ve en özgün bilgiyi sunmayı amaç edinmiştir.TeknoWin Olarak Güncel Haber , Teknoloji , İnternet , Program İndirme , Blogger Konuları , Blogger Temaları Magazin Haberleri , İlginç Bilgiler ,Pratik Bilgiler ve Çözümler , Program Hataları ve Çözümleri Film İndir ve Dizi İndir Oyun İndir , Film Dizi Hakkında Öneriler , Videolar Komik Gifler Fotograflar Tüm Bu Kategorileri Baz Alan Genel Güncel Paylaşım ve Portal Sitesidir...

Yorum Yap:

0 Hiç Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin:

Yorum yazabilmek için:
Yorumlama biçimi seçeneklerinden profil üyeliğiniz yoksa; Adı/URL profilini seçip kendi belirlediğiniz isimle URL kısmını boş bırakarak yorum yazabilir ya da Anonim profili seçeneği ile isimsiz olarak yorum yapabilirsiniz.